Kontaktujte
nás
+420 727 868 131

Co je Pilates?

Pilates, nebo též metoda Pilates, je cvičební systém, který zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání. Cvičení Pilates je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tím, že metoda klade důraz na zpevnění hlubokých břišních svalů jako opory pro páteř, je páteř méně namáhaná. Veškerý pohyb zde vychází ze stabilního středu – tzv. Powerhouse (centrum síly) do všech periferních částí těla.

Matwork, jak již z názvu vyplývá (mat = angl. podložka), se provádí v nízkých polohách na podložce, tzn. vleže na zádech, na břiše, na boku a v kleku. Cvičí se celé sestavy cviků, přičemž cviky mají přesně daný sled i počet opakování. Účelem dané sestavy je vždy posilování, nebo protahování konkrétní svalové skupiny. Jednotlivé cviky mají fázi posilovací i protahovací s ohledem na to, které svaly či svalové skupiny je žádoucí účelně protáhnout, posílit či obojí. Především záleží na kondici cvičence, resp. stavu jeho svalového korzetu.

S metodou Pilates se rychle a efektivně daří obnovit svalovou sílu a pohyblivost po zlomeninách a úrazech svalů. V zahraničí je metoda Pilates hojně využívána v rehabilitačních centrech. Metoda Pilates není jen cvičením pro dobu, kterou strávíte prováděním cviků, ale je to cvičení s holistickým (celostním) přístupem nejen k tělu, ale i k celému člověku. Pilates je blízké východním učením, kde učíte své tělo vnímat, znát a nacházet souvislosti v jeho fungování.

PilatesPilates ve zkratce:

 • Je účinné cvičení pro zlepšení celkové úrovně fitness (aktivuje hluboký stabilizační svalový systém),
 • vytváří harmonii těla a mysli,
 • koordinuje dýchání s pohyby,
 • zlepšuje flexibilitu, rovnováhu a koordinaci pohybů,
 • zvyšuje svalovou sílu a vytrvalost,
 • zpevňuje a zároveň protahuje tělo => dlouhé a štíhlé svaly,
 • zlepšuje držení těla,
 • odstraňuje svalové dysbalance,
 • redukuje chronickou únavu,
 • odstraňuje stres.

Proč cvičit metodu Pilates?

Tento cvičební systém vede k posílení a protažení svalů celého těla. Snaží se přitom využít vyvážené spolupráce těla a mysli. Cvičení rozvíjí koordinaci, sílu, rovnováhu, flexibilitu a dýchání. Propracovává zádové, břišní a hýžďové svaly jako základ správného držení těla. Účelem je posílení centra - jádra těla tzv. "powerhouse". Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve.
Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii. Cvičení obnovuje celkovou vitalitu, člověk se má cítit osvěžený, tělo se stává silné a ohebné. Tato metoda cvičení je oblíbená proto, že je nesmírně účinná. Během několika týdnů budete mít lepší držení těla, silnější svaly, plošší břicho a ohebnější klouby.

Pro koho je metoda Pilates vhodná?

Pilates je velmi univerzální cvičební metoda, kterou může cvičit každý, nezáleží na úrovni zdatnosti ani věku. Tento program je vhodný pro lidi, kteří si chtějí zlepšit kondici či postavu. Díky variabilitě cviků je možné sestavit program pro úplné začátečníky, ale i zdatné sportovce. Cvičení na zemi (na podložce), Matwork, neklade nároky na věk, trénovanost, prostor ani pomůcky.
Pilatesova metoda může být vaším prvním programem na zlepšování kondice a postavy, nebo může nahradit váš dosavadní tréninkový program a může také doplnit některý cvičební program, nebo sportovní trénink.

Cvičení se doporučuje jako pokračování rehabilitační léčby. Fyzioterapeuti, chiropraktici a ortopedi na celém světě zahrnují pilatesovu metodu do rehabilitačního programu například proti bolestem zad, způsobených špatným držením těla, jednostrannými pracovními úkony nebo úrazem.

Cvičení Pilates je i vhodné i v těhotenství . Těhotenství se s Pilates rozhodně nevylučuje, ale je potřeba si uvědomit, že k základům Pilates metody patří práce svalů pánevního dna a bránice. Tyto svaly během těhotenství procházejí velkými změnami. Samozřejmě ideální je, pokud máte již s pilates zkušenosti ještě před otěhotněním. Nicméně pokud Vám lékař cvičení dovolí, můžete s pilates začít kdykoli. Určitě v takovém případě zvolte individuální lekce se zkušeným instruktorem, který cvičení povede s ohledem na specifické potřeby a omezení Vašeho těla.

Cvičení Pilates je vhodné:

 • Pro lidi s nadváhou,
 • pro sportovce,
 • pro umělce, tanečníky, pro které je důležitá koncentrace a kondice,
 • pro lidi s chronickou bolestí zad nebo lidi trpící stresem,
 • pro lidi s opakovaným napěťovým zraněním,
 • pro lidi se zájmem o prevenci osteoporózy,
 • pro lidi trpící inkontinencí,
 • pro astmatiky.